TEKNİK BİLGİLER

Anasayfa   /   Teknik Bilgiler

Kullandığımız Hammaddeler

 • Polyvinyl Chloride (PVC)

  • Flexible

  • Rigid

  • Acrylonitril Copolymer (Kauçuklu PVC)

 • Polypropylene (PP)

 • Polyethylene (PE)

 • Polyoxymethylene (POM)

 • Polyamide 6 (PA6)
 • Polyethylene Terephtalate (PET)

 • Polyurethane (PU)

 • Thermoplastic Elastomer (TPE)

Polyvinyl Chloride (PVC)

Polivinil klorür, (genelde kısaltılmış olarak PVC diye kullanılır) oldukça geniş kullanım alanı olan bir plastik. Kimyasal endüstrisinde en değerli ürünlerden biridir. Dünyada PVC’nin % 50’den fazlası yapı sektöründe kullanılır. Bina malzemesi olarak, PVC ucuz ve kolay monte edilebilirdir. Son yıllarda, PVC geleneksel yapı malzemeleri olan ahşap, beton ve kilin birçok alanda yerini almıştır. PVC’nin kullanım alanları arasında, kapı ve pencere profilleri, vinil cephe kaplaması, boru ve tesisat malzemeleri, elektrik kabloları, döşeme, hobi malzemeleri sayılabilir. Esnek ve ucuz olması nedeni ile malzeme su ve atık su endüstrisinde boru hatları için çok yaygın olarak kullanılır.

Polypropylene (PP)

Polipropilen, otomotiv sanayinde kullanılan parçalardan, tekstil ve yiyecek paketlemesine kadar çok geniş kullanım alanı olan termoplastik bir polimerdir. Monomer propilenin polimer hale getirilmesi ile elde edilen polipropilen kimyasal solventlere (asit ve bazlar) karşı aşırı derecede dirençlidir. Polipropilen, otomotiv sanayinde kullanılan parçalardan, tekstil ve yiyecek paketlemesine kadar çok geniş kullanım alanı olan termoplastik bir polimerdir. Mutfak eşyaları, plastik bahçe mobilyaları, tabureler, banyo gereçleri, küvetler, elbise askıları, elektrik malzemeleri, kablolar, düğmeler, aspiratörler, iplikler, laboratuvar gibi çok geniş bir alana sahiptir.Polyethylene (PE)

Polietilen, çok çeşitli ürünlerde kullanılan bir termoplastiktir. Etilen molekülü C2H4, aslında çift bağ ile bağlanmış iki CH2’den oluşur. (CH2=CH2) Polietilenin üretim şekli, etilenin polimerizasyonu ile olur.

Polimerizasyon metodu, radikal polimerizasyon, anyonik polimerizasyon, iyon koordinasyon polimerizasyonu ve katyonik polimerizasyon metodları ile olabilir. Dış ortam koşulları ve neme karşı iyi direnç, esneklik, zayıf mekaniksel kuvvet ve üstün kimyasal direnç genel özellikleri olarak sayılabilir. Kaplar, kutular, mutfak eşyaları, kaplamalar, boru ve tüp, oyuncak, kablolarda yalıtkan tabakalar, paketleme ve ambalaj filmi gibi çok yaygın bir kullanım alanı olup, düşük maliyetlidir.

Polyoxymethylene (POM)

Delrin, plastik kalıp ve dişli yapımında kullanılan darbe dayanımı ve yalıtkanlığı yüksek olan malzemedir. Elastikiyet, sertlik, boyutsal kararlılık ve üstün dayanıklılık bunlardan bazılarıdır. Ancak asitlere ve bazlara karşı dayanımı zayıftır. Delrin mükemmel mekanik dayanım özellikleri vardır. Özellikle makina aksamı olarak kullanımda daha iyi sonuçlar verdiği tecrübelerle belirlenmiştir. Küçük dişlilerde dişlilerin mukavemeti açısından tercih edilmiştir.

Kullanın Alanları:
Yataklar, Burçlar, Ağır sanayide makina dişlileri, Silindirler ve her türlü parça imalatında kullanılmaktadır.

Polyamide 6 (PA6)

POLYAMİD PA6 Polyamid sınıfı malzemelerin ekstrüzyon ile üretilen en temel bilinenidir. Özgül ağırlığı 1,15 gr/cm³ dür.Erime sıcaklığı 220 ºC ve servis sıcaklığı 75-100 ºC dir. Çok kaygan bir malzeme değildir. Kimyasal mukavemeti orta değerde olup asit ve bazlara karşı bundan dolayı dayanıklıdır. Bünyesinde su tutma özelliğine sahip olduğundan dinamik gerilimleri kendi bünyesinde yok edebilir. Yüksek mukavemet, sert olası, yüksek aşınma direnci ve iyi işlenebilmesi diğer özelliklerindendir.

Kullanım Alanları:
Otomotiv, gemi, demiryolu, vinç,endüstri, teker ve dişli sanayidir.


Polyethylene Terephtalate (PET)

Polietilen tereftalat, (PET, PETE, PETP) polyester ailesine ait poli kondenzasyon metoduyla üretilen termoplastik bir malzemedir.

Kullanım Alanlarl:
Meşrubat, yiyecek ve içecek kapları, sentetik fiber gibi kullanım alanları vardır.

Polyurethane (PU)

Poliüretanın küresel ısınmaya yol açan karbon emisyonlarını azaltmasında kolay uygulanabilir, uzun ömürlü ve güvenli bir yol olarak kabul edilir. Poliüretan soğuk havalarda önemli ölçüde ev ve ofislerde ısı kaybını azaltır. Yaz aylarında binaları serin tutmak için önemli bir rol oynar bu da klimalara daha az ihtiyaç olduğu anlamına gelmektedir.

Thermoplastic Elastomer (TPE)

Termoplastik elastomerler (TPE'ler), plastik ve elastomer özellikleri birarada tutan yüksek mukavemetli ürünlerdir. TPE' nin performans özellikleri, ticari kauçuklara çok benzerlik gösterir. Elastomerik fazı, elastik geri dönüşüm ve yumuşaklık gibi kauçuksu özellikler göstermesini sağlar.